PD/DD yani Piyasa Değeri’nin Defter Değerine Oranı nedir?

Piyasa Değeri ve Defter Değeri olarak bilinen ve karşımıza birçok temel analiz verilerinde birbirine bölümü şeklinde çıkan bu değere rastlamayanınız yoktur. Peki nedir bu PD/DD?

PD/DD oranı bir hisse senedinin sahip olduğu özkaynaklara göre fiyatını ölçme amacıyla kullanılan bir değerleme oranıdır. O şirkete ait hisselerin iskontolu ya da pahalı olduğunu anlatır bize. Gelin bunu özümseyerek anlayalım. Adım adım gidelim.

PD yani piyasa değeri nasıl hesaplanır bir örnek üzerinden gidelim. Örneğimizi de GARAN hissesi ile yapalım.

(NOT : Verilen örnek tamamen hesaplama ve anlatım için kullanılmış olup kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir)

Hisse senedi fiyatı ile ödenmiş sermayeyi çarparak önce Piyasa Değerini bulalım;

 

DD, yani defter değeri hesabı için bir formüle gerek yok, bu zaten Toplam Menkul, Toplam Özkaynak ya da Toplam Varlık şeklinde temel analiz tablolarında mevcut olan bir bilgidir.

GARAN için bu değer 78.902.970.000 TL’dir.

Genel olarak PD/DD değeri 1’in altında ise o hisse ucuz 1’in üstünde ise pahalıdır diye bir kanı mevcuttur. Peki GARAN için bu değer nedir?

Evet 1’in altında bir değer bulduk. Zaten duymayan kalmadı dimi? Bankalar çok ucuuuuuzzzz millet al bu kirazdan kalmaz birazdan 🙂 Acaba gerçekten öyle mi?

Bu her zaman böyle olacak diye bir kural yoktur. Bu değeri elbette göz ardı edemeyiz ancak tamamen de buna bağlı kalamayız. Ne demişler? Fala inanma falsız kalma!

Peki biz PD/DD’yi nasıl yorumlamalıyız?

PD/DD değeri için bizim esas alacağımız değer 1 demiştik. Bu değerin 1 olması demek, şirketin “özkaynakları” ile eşit değerlendiğini gösterir. Bu değerin 1’den küçük olması evet şirketin özkaynaklarından ucuz bir şekilde işlem görmesi demektir. Peki ya şirket zarar ediyorsa?

Bir şirket zarar ediyorsa eğer bu şirketin özkaynakları günden güne azalıyor yani eriyor demektir. Eğer bu durum sürekli bir durum ise, yani alışkanlık haline gelmiş gibiyse PD/DD’yi 1 ve üzerinde görmemiz pek mümkün olmayacaktır. Çünkü zarar eden şirketin hisse değeri de günden güne bunu fiyatlar.

PD/DD değerinin 1’den büyük olması da tam tersine o şirketin pahalı işlem gördüğünü gösterir ama neye göre? Bunu şöyle yorumlamalıyız; “Şirket, özkaynaklarından daha fazlasına işlem görmektedir”. Yani direkt olarak bu şirket pahalıdır diyemeyiz.

PD/DD oranını yorumlamak için şirketin elindeki toplam özkaynak miktarını anlamamız gerekir. Bu da kabaca şöyledir; Şirketin A’dan Z’ye tüm varlıklarından kısa, orta ve uzun vade yükümlülükler yani borçlar çıkarıldığı zaman kalan tutar! Daha da açık anlatmak gerekirse şirketin tüm faaliyetlerine son verip kapattığımız zaman elinde ne var? Bu değer şirketin özkaynağıdır.

Diğer taraftan PD/DD değeri şirketin aynı sektördeki diğer rakipleri arasındaki yerini bize gösterir. Mesela GARANTİ BANKASI için BIST’te işlem gören diğer bankaların ortalama PD/DD değerini dikkate almamız gerekmektedir. GARANTİ BANKASI’nın PD/DD değeri, bankaların ortalama PD/DD değerinin neresinde yer almaktadır gibi. Ya da şirket hangi sektörde ise o sektör ortalamasının hangi noktasında yer almaktadır. İşte bunları kıyaslayarak elinizdeki hissenin ucuz mu yoksa pahalı mı işlem gördüğünü rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu değerler bugün birçok uygulamada hesaplamanıza bile gerek kalmadan bulabileceğiniz değerlerdir. Örneğin (Not : Yapı Kredi Dünyam uygulamasından alınan bir ekran görüntüsüdür);

Özkaynak artışı, şirketin bilanço dönemi sonunda net kârından ortaklarına dağıtmadığı kısmı ile anlaşılabilir. Bazı durumlarda şirket kâr dağıtımı yapmaz, bunu yedek akçe olarak saklayabilir. Bunu yanında kâr payı, yani temettü dağıtmayan bir şirketin özkaynaklarını artırma hızı o şirketin özkaynak karlılığıyla aynı hızda artar. Eğer şirketin özkaynak kârlılığı yüksek ise gelecek bilanço döneminde defter değerinin daha hızlı artış beklentisi hissenin fiyatına yansır ve doğal olarak PD/DD oranındaki “Piyasa Değeri” yükseldiği için PD/DD değeri de yükselir. Dolayısıyla PD/DD oranına da özkaynak büyüme hızıyla bakılması çok daha sağlıklı sonuç verir.

Özetleyecek olursak; Şirketin “özkaynak kârlılığı” düşük, PD/DD değeri yüksek ise biz o hisseyi “pahalı”, şirketin özkaynak kârlılığı yüksek, PD/DD değeri düşük ise biz o hisseyi ucuz olarak değerlendirebiliriz.

Saygılarımla

Yazar : Mustafa (@srdiver84 / Fonvesting)

10 Comments

 1. Nerhan Kahraman

  Teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş

  1. çok teşekkür ederiz değerli yorumlarınız için 🙂

 2. Emeğinize sağlık faydalı bir yazı olmuş

  1. çok teşekkürler efendim 🙂

 3. Teşekkürler, sade, kısa ve öz, en önemlisi kolay anlaşılabilir anlatımınız icin

  1. çok teşekkür ederiz, elimizden geldiğince zengin içerikler ile basit bir şekilde örneklendirerek anlatmaya devam edeceğiz 🙂

 4. Hocam elinize sağlık takibinizdeyiz

  1. çok teşekkür ederiz değerli yorumlarınız için 🙂

 5. Teşekkürler sayenizde bunuda öğrenmiş olduk sağolun

  1. Biz teşekkür ederiz 🙏 hayırlı bereketli kazançlar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın