Borsada neden kazanamıyoruz? Kazanmaktaki en büyük engel nedir peki? Neden borsada herkes kazanamaz? Mesela altın yatırımcısı fiyatlar düştüğünde belli bir oranda altın alıyor ve bir süre sonra kazanıyor ya da parasının değerini koruyor, yani herkes kazanabiliyor. Peki borsada neden herkes kazanamıyor, engel nedir? BORSADA KAZANMAYA EN BÜYÜK ENGEL KİŞİNİN KENDİSİDİR. Çünkü altın yatırımındaki sabrı borsada gösteremez. Altın aldığında fiyatlar  düşse bile umrunda olmaz, illa ki çıkar der,bekler ama hisse alınca düşmesine tahammül edemez, korkar ve  zararına satar. Altın alınca hemen yükselmesini ve zengin olmayı,kar etmeyi beklemez ama hisse alınca hemen yükselsin ister. Altın değerinde bir hisse alsa bile, hisse yatayda, hareket etmiyor diye satar çıkar hisseden ve iki sandalye bir masadan oluşan kumar hissesine dönüşmüş şirket hissesine girer. Neden ortak olduğunu bilmez, sadece kısa sürede kazanıp kaçmak amacı güder. Ama sizin o masaya oturmanızı bekleyen büyük oyuncular var, kasa var, kurtlar var çakallar var…Yani sizin o masadan bir pay almanız imkan dahilinde değildir. Belki bir iki kez kazanırsınız ama öyle bir çarpılırsınız ki sonunda, borsaya olan bütün inancınız biter ve borsaya girdiğiniz güne lanet edersiniz. Borsada kazanmak için okumak,araştırmak, kıyaslamak gerekir ama yine en büyük engeli kendiniz koyarsınız, üşenirsiniz! Bir faaliyet raporu okumadan, bilançolara göz atmadan, hissenin ne kadar pirimli olduğuna bakmadan hiç aklınızda olmayan bir hisseye balıklama dalarsınız. Oysa şirketin sermayesine baksanız, özkaynaklarına baksanız dersiniz ki,bu hisseye asla ortak olmam. Bir çok kez hata yapıp gerçeklere yönelmediyseniz artık siz de borsa hastası biri olup çıkmışsınız demektir. Hem kazanamıyorsunuz hem borsadan vazgeçemiyorsunuz. Diyelim ki gerçekleri de acı tecrübelerle öğrendiniz ve artık doğru hisselere ortak olmayı, hisse seçimini öğrendiniz. Bu kezde sabırsızlık, anlık günlük fiyat hareketleri ile boğuşmaya başlarsınız. Kazanmak için yine kendiniz kendinize engel olursunuz ve bir hissede bekleyemezsiniz. % 3-5 size güzel kar gibi görünür ve ortak olduğunuz o muhteşem hisseyi yok değerine satarsınız. Gününüzü kurtardınız ama GELECEĞİNİZİ satmış oldunuz. Yani kazanmak için yine en büyük engeli kendinize siz çıkardınız.

Panik satışlarından sonra borsaya nasıl geri dönülür? haberi - BorsaGündem.com

Siz doğru hisse ya da hisseleri seçtiğinize inanıyorsanız ve uzun vade yolculuğunuza başladıysanız günlük fiyat oluşumlarına takılmayın. Malumunuz borsada açığa satış diye legal bir uygulama var. Her ne kadar bir çoğumuzun mantığına ters olsa da neredeyse bütün dünya borsalarında bu durum mevcut. Nedir açığa satış, elinizde olmayan bir hisseyi yukardan satıp fiyatlar düştükten sonra tekrar yerine koyarak pozisyon kapatmak ve bunun üzerinden kazanç elde etmek. Kimler yapıyor bunu, neredeyse bütün büyük yatırımcılar ve büyük fonlar. Sert satışın olduğu günlerde tahtaları incelerseniz BANK OF AMERİKA’nın bir çok tahtada açığa satış yaptığını görürsünüz. Ve sizler de böyle günlerde panikle, inandığınız uzun vade diye aldığınız hisse senetlerinizi zararına ya da alttan alma dürtüsüyle satış yaparsanız, işte BANK OF AMERİKA’NIN ya da benzeri kurumların en sevdiği askeri oluverirsiniz. Oysa anlık fiyatlara takılmayıp, hissenin hedeflediğiniz fiyatlara gelmesini beklerseniz, piyasa gereğini yapacaktır ve sizi hedefinize ulaştıracaktır.

Yazar : Nejoo
@Karavandaborsa

4 Comments

 1. Nerhan Kahraman

  Altın bilgiler

 2. Bana büyük resmi gösteren, geniş bir perspektifle yatırıma bakmamı sağlayan yazınız için teşekkür ederim.
  Yeşil – kırmızı verilere bakmıyorum artık. Günlük tablolara değil geleceğin ışığına bakıyorum. Hayatın her alanında kısa zaman diliminde inişler ve çıkışlar olduğu gibi borsada da var, önemli olan gelecek ve yürüdüğümüz uzun yol…

 3. Teşekkürler hocam

  1. Biz teşekkür ederiz 🙏
   Saygılar hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın