Temettü emekliliği denilince bizim odak noktamızdaki kelime öncelikle “pasif gelir” olmalıdır. Pasif gelir dediğimiz zaman aslında az çok bir fikir de oluşur kafamızda.

Pasif gelir : Aktif olarak bir efor sarf etmeden veya “zamanımızı harcamadan, bir işe yoğunlaşmadan, uyurken bile” getirisi olan bir gelir çeşididir.

Bir sosyal hesaptan reklam gelirleri, araç kiralaması yapıyorsanız bundan gelen gelir, bir eğitim seti oluşturursunuz bunu bir eğitim platformuna koyarsınız, aslında başta vakit harcarsınız ama sonradan bu size pasif gelir olarak döner, başka bir örnek vermek gerekirse bir arsa veya bir konut alırsınız bu durduğu yerde değerlenir sonradan size bir gelir kaynağı yaratır, ya da kiraya verirsiniz bir kira geliriniz olur gibi gibi gibi… Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Bir de “menkul yatırımlara dayalı” pasif gelirler vardır. Bunlar da altın, gümüş yatırımı, mevduat yatırımı, döviz yatırımı, fon yatırımı.. en bilindik olanlardan biri de hisse senedi, yani borsa yatırımı.

Şimdi yavaş yavaş konu başlığına ulaşmaya çalışıyoruz. Buraya kadar her şey tamam, işte asıl mesele buradan sonra başlıyor.

Öyle bir pasif gelir söyleyin ki oturduğunuz yerden ömür boyu size “likidite” sağlasın.. Yani sizi emekli etsin.. Bunlardan birine de biz “temettü emekliliği” diyoruz..

TEMETTÜ EMEKLİLİĞİ Mİ? BES Mİ? HER AY 1000 TL YATIRIMLA EMEKLİLİK - YouTube

Bir veya birden fazla “düzenli” temettü ödeyen hisse yatırımı yapmaya başladınız. Bir süre sabrettiniz, lot sayısını artırdınız. Düzenli birikime devam ettiniz ve artık bu hisseden aldığınız temettü nerdeyse hissenin değerine yakın bir miktara geldi hatta bu miktarı geçti. Bir saniye hocam anlamadım demek istediğini???

Şöyle diyelim. Bir A hissesi almaya başladınız. İlk alımınız 3 liradan, sonra 5 lira, sonra 7 lira, sonra 11 lira, sonra 15 lira oldu diyelim. Olmaz mı? Olur olur, ama 4 yılda ama 5 yılda ama 10 yılda olur. Siz temeli sağlam bir hisse bulduysanız olur. Hatta daha da fazlası olur.

Bu hisseyi 3 liradan aldığınız zaman hisse 5 liraya geldiğinde size 0,5 lira temettü verdi diyelim. Siz biriktirmeye devam ettiniz. Örneğin artık elinizde 8 lira ortalamadan bu hisseden 100.000 lot oldu. Artık hedef lot sayınıza ulaştınız diyelim. Daha sonra da hisse 20 liraya geldi. Bu temettü hissesi size artık 0,5 lira temettü vermeyecektir. 5 lirada 0,5 lira temettü verdiyse 20 lira için de orantısal olarak size yıllık 2 lira lot başı temettü ödemesi yapacaktır. Ama dikkat! İlk başlarda %10 verimlilik ile temettü alıyordunuz, 8 lira ortalama maliyetiniz olduğu için bu oran artık %25 oldu. Bu oran yıllar geçtikçe öyle bir noktaya gelir ki artık siz lot başı maliyetiniz kadar “temettü” almaya başlarsınız.

Hesaba gelecek olursak tekrar; 100.000 lot için de siz 200.000 lira (hadi stopajı da keselim 180.000 lira) bir geliriniz oldu. Bu artık, sizin “temettü mantığı ile elde ettiğiniz” bir Pasif Gelir olmuştur.

Artık siz sadece hissenin değerinin artışını (ki düzenli temettü veren bir hisse “olağanüstü” durumlar hariç yıllar boyu yükselmeye devam eder) izleyip aldığınız temettüler ile bir temettü emeklisi olmuş oldunuz. Bunu da 12 ye bölerseniz bu da sizin temettü emekliliği aylığınız olmuş olacaktır.

İşte temettü emekliliği böyle güzel bir şey..

Saygılarımla

Yazar : Mustafa (@srdiver84 / Fonvesting)

 

3 Comments

 1. İbrahim Bektaş

  Elinize emeğinize sağlık. Hayali bile güzel

  1. çok teşekkür ederiz değerli görüşünüz için, inşallah hepimiz bu hedeflerimize ulaşırız bir gün 🙂
   saygılarımla

 2. Miraç YILDIRIM

  Emeğinize saglık cok sade ve anlaşılır bir yazı olmuş.Sizleri bir senedir takipteyiz.Bizlere çok faydalı bilgileri ücretsiz sundugunuz için TEŞEKKÜR EDER ve başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın