HEKTAŞ! BEDELSİZ VE BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI NE DEMEK?

HEKTAŞ..

1956 yılında doktorların söz sahibi olduğu, kimyagerler, eczacılar, ziraat mühendislerinin Adana’da bir araya gelip temel taşlarını oluşturduğu yerli ve milli değerimiz..

Beşeri ilaç sektörünün yıldızı, söz sahibi, esas faaliyet alanı tarım ilaçları üretimi olan, 1962 yılında Cevizli’de, evet bildiğimiz İstanbul Cevizli’de ilk tesisini kuran, ama 1991’de “biz buraya sığmıyoruz” diyip Gebze’de teknolojinin de gelişmesi ile birlikte koca bir alana kurulan yüce Hektaş…

Sadece tarım sektörü mü? Hayır! Otomotivden kimyaya, çimentodan madene, birçok sektöre yayılmış milli gururumuz koca Hektaş!

1963 yılında Ordu Yardımlaşma Kurumu’nu da ortakları arasına alan ve 1981 yılında yine OYAK’ın %54 gibi söz sahibi olduğu bir kurum olan Hektaş bu yıldan itibaren halka açılmış ve 1986 yılında da eski adıyla İMKB yeni adıyla BİST’te işlem görmeye başlayan, yabancı yatırımcıların, değer yatırımcılarının, temettü yatırımcılarının ve hatta bir çok teknik analistlerin dikkatini çekmiş, halen de çekmektedir.

“AKILLI TARIMIN ÖNCÜSÜ” olan Hektaş;

Bitki koruma, bitki besleme, tohum ve hayvan sağlığı alanındaki bilgi birikimi ve mevcut ürünleri ile sürdürülebilir tarımsal üretimde, uluslararası alanda onaylı sertifikaları, AB standartları ile donanmış modern üretim tesisleri, üretim kapasitesi ve yetenekleri, güçlü altyapısı, lojistik ve teknik servisi ile Türk tarımına verdiği desteği artırarak “yerli ve milli” gururumuz olmaya devam edecektir!

Evet sevgili dostlar, bugün (15 Nisan 2022) günlerden Hektaş, biz Hektaş ile birlikte ne mi öğreneceğiz?

Bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı, yani bedelli ve bedelsiz bölünme aynı anda nasıl olur? Bunu rakamlar ile, örnekler ile öğreneceğiz.. hadi başlayalım;

KAP haberi ile ilk açıklanan terim “Bedelsiz Bölünme”

Hektaş’ın mevcut sermayesi : 860.000.000 TL

Açıklanan Bedelsiz Sermaye Miktarı : 380.000.000 TL

Bedelsiz Sermaye Miktarının Mevcut Sermayeye Oranı bize 1 hisse için ne kadar hisseyi bedelsiz olarak hesabımızda göreceğimizi gösterir;

380.000.000/860.000.000 = 0,44186

İşte bu kadar! Bu sonuç bize der ki, “Ey Hektaş yatırımcısı, sen bedelsiz sermaye artışının olduğu gün 100 lotun için 44 lot Hektaş kazandın! (LOT sayınızı 0,44186 ile çarptığınız zaman ne kadar “bonus” lot kazanacağınızı görebilirsiniz)

Tabi ince nüansı da geçmeyelim, evet lot sayımız artacak ancak “sermaye” yani toplam lota karşılık gelen değer aynı kalacak. Yani hisse başına “değer azalışı” ancak “lot artışı” olacak.. Yani birşey değişmeyecek.. Ha 12 yi 2 ile çarpıp 24 elde etmişsin ha 6 ile 4 ü çarpıp 24 elde etmişsin! Aynı şey..

Şimdi gelelim ikinici kısma!

KAP haberi ile ikinci açıklanan terim “Bedelli Bölünme”

Burası biraz kafa karıştırıcı olsa da sizler için basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım!

Bizim mevcut sermayemiz neydi? 860.000.000 TL

Açıklanan Bedelli Sermaye Miktarı ne? 1.290.000.000 TL

Açıklanan Bedelli Sermaye Oranı : %150

Bedelli Sermaye Miktarının Mevcut Sermaye oranı da bize hisse başı “Bedelli Sermaye” ye katılmak için ödememiz gereken para miktarını belirleyecek! Hadi yapalım;

1.290.000.000/860.000.000 = 1,5 TL

Yani rakam bize diyor ki; “Ey Hektaş yatırımcısı, sen, bedelli açıklanan günden itibaren sana tanınan Rüçhan Hakkı süresinin sonunda elinde lot başına 1,5 TL bulundurursan ben sana Açıklanan Bedelli Oranında (%150) oranında bir o kadar daha hisse vereceğim!”

Siz bedelli açıklandığı gün HEKTS kodu ile birlikte yer alan HEKTS.R kodlu bir hisse daha göreceksiniz. Bu da aynı HEKTS gibi işlem görmeye başlayacak ve sizin elinizde hem HEKTS hem de %150 oranında artırılmış (1000 lot için 1500) lot sayısında HEKTS.R olacak. Genelde 10 ya da 15 gün süre ile bu Rüçhan hisseleri yani HEKTS.R sizin elinizde işlem görmeye devam edecek! Burada yapmanız gereken iki seçenek var;

 1. Hisse satar gibi Rüçhan Hektaş yani HEKTS.R’lerinizi satıp kendinize bir nakit oluşturmak!
 2. Son Rüçhan işlem gününde lot başına 1,5 TL nakit bulundurarak elinizde 1 hisse başına 1,5 hisse ekstra Hektaş sahibi olmak (örnek : 1000 lot HEKTS varsa 1000*(%150) = 1500 lot HEKTS daha alırsınız ve toplam 2500 lot HEKTS olur).

Bir senaryo yazalım ve anladıklarımızın özeti olsun;

Elimizde 20 liradan 1000 lot HEKTS var, bedelsiz olduğu gün elimizde %44 oranında daha HEKTS geldi, yani 440 lot, yani artık 1440 lot HEKTS var! (başlangıçta 20.000 lira sermayemiz vardı, 1000 lot HEKTS vardı, hisse değeri 20 liraydı. Bedelsiz bölündü şimdi elimizde 1440 lot HEKTS var, hisse değeri de bu oranda düştü ve 13,89 lira oldu, yani yine elimizdeki sermaye 20.000 lira! Ne fark var? Artık 1440 lot HEKTS var)

Geldik bedelli bölünmeye! Oran neydi? %150 Elimizde 1000 lot HEKTS var, ama bir baktık 1000*(%150) = 1500 lot da HEKTS.R var! İster bu HEKTS.R leri satıp tekrar HEKTS alırsınız, ister nakit olarak farklı bir alanda değerlendirirsiniz!

İkinci yol ise; Rüçhan işlem günü sonunda Rüçhan lot miktarı, yani 1500 Rüçhan için hesapta 1500 lira bulundurursanız bu Rüçhanları hisseye dönüştürebilirsiniz. Dolayısıyla 440 lot bedelsiz ve 1500 lot da bedelli sermaye artırımından gelen hisseler ile elinizde 1000+1500+440 = 2940 lot HEKTS olmuş olur! 🙂

Ancak mutlaka bu Rüçhan hisseler işlem görürken kararınızı vermiş olun, ya nakit bulundurun ya da Rüçhan hisselerinizi, yani HEKTS.R leri hisse satar gibi satın! Aksi takdirde Rüçhanlar yanar ve şirkete kalır..

İşte hesap işte sonuç!

Hepimize hayırlı uğurlu olması dileklerimizle, bol kazançlar!

Yazarlar : Nejoo (@KaravandaBorsa), Mustafa (Fonvesting / @srdiver84)

37 Comments

 1. Merhabalar. Öncelikle emeğinize sağlık.
  Aklıma birsey takıldı, 1000 lot için %150 bedelsiz de rüçhan hakkını 1500 adet lota çevirmek için rüçhan’ı nakite çevirip sonra tekrar 1500 adet lot alabilecekmiyiz o rüçhan hakkında gelen miktarla.

  1. Dilerseniz yüklenen Rüçhanları satıp hisse de alabilirsiniz, dilerseniz son gün nakit bulundurup Rüçhanların hisseye dönüşmesini de sağlayabilirsiniz.. tamamen size bağlı.. iki yol da kullanılabilir

   Saygılar

 2. Merhaba bedelliye katılmak için lot sayisix1,5tl bulundurmak yeterli mi yoksa hekasr yi almak mi gerekiyor anlamadım?

  1. Elinizde Hektaş hissesi varsa birşey yapmanıza gerek yok, hisse miktarının bir buçuk katı kadar Rüçhan yüklenecek hesabınıza (100 HEKTS başına 150 HEKTS.R gibi)

   Ama elinizde Hektaş yoksa Rüçhan olan lotlar işlem gördüğü zaman alım yapabilirsiniz..

 3. bedelli bölündüğünde de hisse fiyatında değişiklik olacak mı?

  1. Tabiki olacak.. ancak bunu şimdiden tahmin etmek zor.. bedelsiz bölündüğü gün hisse %44 düşecek ama lot sayımız artacak aynı oranda..
   Bedelli günü tamamen Rüçhan fiyatı ne olacak, ona bağlı

 4. Merhaba bir soru sorabilir miyim?
  Elimde Hektaş var az da olsa bütçeme göre.Rüçhanı otomatik bankada param varsa sistem mi alıyor yoksa benim manual işlem mi yapmam gerekiyor,eğer manual yapacaksam en son zaman nedir rüçhanı almak için, konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim
  Teşekkür ederim

  1. Rüçhan otomatik yüklenir.. siz eğer Rüçhan satmak istemiyorsanız Rüçhanların işlem gördüğü son gün elinizde Rüçhan lot (HEKTS.R) başına 1 lira nakit bulundurmak zorundasınız.. eskiden banka bu nakite bloke koyar ve bu işlem için ayırırdı siz talep ettiğinizde.. ancak şu an online yapılabiliyor, eğer online yapmıyorsanız mutlaka bu nakitin hisseye dönüşmesi için ayrıldığını yatırım temsilcinize beyan edin işiniz garanti olsun 😉
   Saygılar efendim

 5. Hocam rüçhanları almak istiyorsak elimizde nakit bulundurmaktan başka bir şey yapmıyor muyuz

  1. Rüçhanlar zaten otomatik olarak yükleniyor bedelli günü, siz bunu isterseniz satabilirsiniz, elinizde Hektaş yoksa bile piyasada işlem görmeye başlayınca HEKTS.R satın alıp son gün HEKTS hissesine de dönüştürebilirsiniz (nakit o zaman şart)
   Saygılar

 6. Emeğinize sağlık teşekkürler

  1. Biz teşekkür ederiz 🙏
   Saygılar

 7. AÇIKLAMA İÇİN TEŞEKKÜRLER…

  1. Biz teşekkür ederiz 🙏
   Saygılar

 8. Teşekkürler arkadaşlar

  1. Biz teşekkür ederiz 🙏
   Saygılar

 9. Bu hakkımız geldiği gün bizim mobil bankacılıkta yatırım kısmında, otomatik olarak bir tane daha mı hesap ortaya çıkacak. Ben uygulama olarak bilmiyorum, bilgilendirme çok güzel ama.teşekkür ederim.

  1. Hayır hayır mevcut yatırım hesabınızda yeteri kadar nakit olması gerekiyor hepsi bu

 10. Miraç YILDIRIM

  Merhaba acıklama cok güzel.
  Sadece aklıma takılan rüchan hakkı oldugu zamanda bizim banka yatırım hesabıumızda rüçhan hakkı senedi adedinin bedelli bölüneceği oranda (hektaş için elimizde 100 lot var misal %150 bedelli bölünecek olursa yatırım hesabımızda 150 tl mi olması gerekiyor.)Birde bu bedelli artışı için biz yatırım hesabımızda herhangi bir işlem yapıyormuyuz?
  Sadece bedelliye karşılık gelecek miktarda yatırım hesabımızda para mı olması gerekiyor.Yani banka otomatik mi hesaptan bedelli sermaye üçretini hesaptan cekiyor. Bundan önce X firması bedelli yaptı rüchan haklarımı öldü fiyata satmak zorunda kaldım.bilmediğim için. Yardımcı olursanız seviniriz. Sizlerin sayesinde sermaye arıtmaya devam ediyoruz. Yolunuz Datça ya düşerse beklerim.

  1. Evet hesap doğru, 100 lot hektaş karşılığı yüklenecek 150 lot Rüçhan hektaş için lot başına 1 lira yani 150 lira olması yeterli..
   Hesabınızda yeterli nakit olsun, siz ne olur ne olmaz yatırım danışmanınızı arayın ve yapmanız gereken bişey var mı diye sorun ve işinizi garantiye alın
   Saygılar sunuyorum.. Datça güzel memleket, bademlerini çok özledim 😉🙏

 11. Üstad şöyle birşey olmaz mı ? 100 lot HEKTS varken % 44 bedelsiz geldi. Oldu 144 lot HEKTS. Sonra bu 144 lotun % 150’si ile bedelliye katılmamız gerekmiyor mu ? Çünkü nbedelsizden sonra artık bedelli aşamasında 100 değil 144 lotumuz var. Cevap için teşekkürler.

  1. iki işlem de aynı gün olacak dolayısıyla 100 lot üzerinden hesaplanması gerekmektedir

 12. Merhaba…
  Öncelikle bu güzel site için tebrik ederim…
  Hektaş ile ikgili hüzel bir özet olmuş…Emek verenlerden Allah razı olsun…
  Başarılarınız, hizmetleriniz daim olsun…

  1. Çok teşekkürler hocam 🙏
   Saygılar

 13. Çok açık ve sade anlatmışsın teşekkürler 👏

  1. biz teşekkür ederiz değerli görüşleriniz için..
   saygılar, bol kazançlar

 14. Merhabalar yeniyim bu hisse işlerinde benim bir miktar hektaş hissem var bu işlemi gerçekleştirmem için hissemin x1.5 kadar paramı yatırım hesabımda bulundurmam dışında yapmam gereken bir şey var mıdır?

  1. Yine de yatırım danışmanınızı arayın ve başka bir işlem yapmanız gerekir mi onu sorun ve işinizi garantiye alın efendim
   Saygılar

 15. Hisse başı 1 TL mi 1,5 TL mi nakit olması gerekiyor?

  1. Ana hisse başı 1,5 TL
   Rüçhan hisse başı için 1 TL
   Zaten yüklenecek Rüçhan hisse sayısı da ana hissenin 1,5 katı, yani aynı kapıya çıkıyor

 16. selamlar, elinde hiç hektaş hissesi olmayan rüçhan haklarını piyasadan satın almak istese neye göre ne kadar ödeme yapması gerekir, nasıl talep girecek, bu talep ne kadar sürede sonuçlanacak yani hisse gibi günün sonunda sonuçlanacak mı? teşekkürler.

  1. Rüçhan lotlar da tıpkı hisse gibi işlem görecek. Dolayısıyla elinizde hektaş hissesi olmasa dahi rüçhan hektaş satın alıp son işlem gününde elinizdeki rüçhan başına 1 lira ödeyerek Hektaş hissesine sahip olabilirsiniz.
   Bol kazançlar! 🙂

 17. Mevzuuya geç mi kaldık (25.04.2022) , bankamdan girdiğimde HEKTS.E görüyorum sadece??

  1. Henüz SPK ya başvuru yapıldı, geç kalmadınız..
   Kesin tarih için KAP bildirimlerini takip ediniz..
   Bol kazançlar 😊

   1. Bankada E ve B kodları çıktı. acaba R yerine B kullanıldı kendi bankamda?

 18. Yazınızdan alıntıyı yapıştırdım

  “…..Bir senaryo yazalım ve anladıklarımızın özeti olsun;

  Elimizde 20 liradan 1000 lot HEKTS var, bedelli olduğu gün elimizde %44 oranında daha HEKTS geldi,……”
  Buradaki bedelli bedelsiz olacak sanırım??

  1. evet gözden kaçmış, sıcağı sıcağına anlatalım diye aceleye geldi 🙂
   düzeltiyorum, çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın