ASLINDA HERŞEY GEÇMİŞTE BAŞLADI!

1990 lı yıllara dönelim!

En büyük eğlencesi maç yapmak, en büyük aktivitesi mahalleler arası turnuvalara katılmak olan o çocuklara… (Kızlarda da ipi olan yanmazdı, bebeği olan anne olurdu yani hep birileri 1-0 öndeydi.)

Toprak saha, 2 taştan kale, ayakta Mekap ayakkabı ve en önemlisi; Sahibine üstün özellikler kazandıran o meşhur “Plastik Top”…

90 'lı Yılların Mahalle Macı Kurallarını Hatırlayan Var Mı ? - HknCOLAK

Mahallede babası zengin olduğu içi 9 kat plastik topu olan, bundan dolayı da; takım kurma, kaleciyi seçme ve forvet oynama gibi üstün özellikleri olan o herkesi kıskandıran çocuğu hatırladın mı ?  (Bu mesajı okuduğuna göre, o sen değilsin 😊 )

Şimdi gel bugüne; o çocuk yine aynı üstün özelliklere sahip olarak yaşıyor; Ailesinin kurduğu şirkette istediğini işe alıyor, istemediğini kovuyor, sabah Antalya, akşam Londra takılıyor.

Neden bunu anlatıyorum, çünkü bu nokta bizim finansal konulara ana başlangıç noktamız.

Geçmiş dönemlerde; Yatırım, birikim, tasarruf ve ticaret kültürü olan, bunu çok iyi yöneten aileler vardı. Bunlar bu sistemi, daha o yaşlarda çocuklarına da aktararak aile şirketlerini oluşturdular ve hayatı hep 1-0 önde yaşadılar.

Biz ise o zaman günü kurtardık, daha sonra günü yaşadık, bir tık sonra dünün borcunu ödemeye ve en sonunda da köleleşmeye başladık. Çünkü ne paradan ne para yönetiminden nede finans kavramından haberimiz yoktu. Bedenen çalışarak para kazanılacağını sanmış, aylık maaş ile yaşamanın büyük bir başarı olduğuna inandırılmıştık. 40’lı yaşlara gelince de saçları dökülmüş, ruhen çökmüş, bel fıtığı, romatizma vb. hastalıklara yakalanmış, en sonunda da acı gerçeklerle yüzleşmiştik!

kredi-karti-borcu-343x248 - Adil Medya

BANKALARIN KÖLESİ OLMAYIN!

Dünden aldığımız bu acı tecrübeden sonra, bugün bize düşen; Zamanında ailelerimizin yapamadığını yapmak, kendimiz ve çocuklarımız için sürdürülebilir bir gelir oluşturmaktır. Bu sayede sadece kendimizi ve çocuklarımızı değil, gelecek nesillerimizi de finans konusunda bilinçlendirerek yeni köleler oluşmasını engelleyebiliriz.

İşte bu işinde ana noktası; Gelir-Gider Tablosu’dur.

Çünkü şu an; Borçlusunuz ve dönemiyorsunuz, Dönebilseniz bile en ufak bir sıkıntıda tökezliyor ve toparlayamıyorsunuz.

Bir planınız, bir programınız yok ve en kötüsü inanmıyorsunuz!

10.000’lerce insanı nasıl inandırdıysak yavaş yavaş sizleri de inandıracağız; Bir sonraki yazımızda ufaktan tablomuza başlayalım mı ?

O zaman hazırlanın; Gelecek yazımızda Zor, Meşakkatli ama sonu özgürlük olan bir yolculuğa başlıyoruz!

Görüşmek üzere…

Yazar : Turgut (@_itfo)

14 Comments

 1. Yüreğine sağlık Turgut abi. Ins borçsuz daha huzurlu bir hayat bizlerin olacak gelecekte.

  1. inşAllah, hep birlikte huzurlu geleceğimize emin adımlarla ilerleyeceğiz 🙏

 2. Birdahaki yazınızı bekliyoruz

 3. Guzel yazı çocukluğumu hatırladım , elinize sağlık…

  1. 🙂 bol kazançlar, Değerli görüşleriniz için çok teşekkürler 🙏

 4. Emeğine sağlık Turgut hocam sizler sayesinde bilinclenmeye, gerçekten yatirimci ruhu taşımaya basladik.yillarca gelir gideri hesap etmeden yaşamaya çalıştık.fakirlerin iyi bi hayata özentisiyle içimizde ukde olarak yasamaktansa dünyaya bi daha mı gelecez diyerek gelecegi dusunmeden harcamalar yaptik.gercek hayat böyle değildi aslında bize acı acı tattirdi bunu her defasinda…bedenimizi ve ruhumuzu baskalarinin kölesi yaparak calistik tam düzeliyor derken yine düştük..taki sizin gibi değerli insanlarla tanisincaya kadar.. pişmanlıkları geride bırakıp azimle ,kararlilikla yatirimci olmaya karar verdik.bi hedef belirlemek az da olsa büyüdüğünü görmek çok daha motive etti bizi.. inanıyorum ki 2030 da hep birlikte Allah sağlık sıhhat verdiği sürece hedefimize ulaşacağız. En kucuk şeylerde bile mutlu olmasini bilen bir insanım hedefime ulastigimda köydeki anne ve baba mı gezmedikleri ,bu hayatta hiç göremedikleri yerlere götürüp bi mutluluk yasatmak..Allah insallah o günleri gösterir. Tekrar emeginize saglik bizlere bu bilgileri asiladiginiz için.. saglicakla kalın.. 🙏

  1. hep birlikte ba-şa-ra-ca-ğız inşAllah kardeşim
   çok teşekkürler 🙏
   Bol kazançların olsun
   Saygılar, selamlar

 5. Kalemine sağlık, bu girdiğin yeni yolda başarılı hikayeler çıkacağına eminim. Yazılarını herdaim takipteyiz. İnsanlara bir çıkış yolu gösterdiğin ve bunu gerçek anlamda başaran insanların olduğunu gösterdikce, emin ol , insanların hayır duası eksik olmayacaktır. Senin sloganinla
  Bir-lik-te- Ba-şa-ra-ca-ğız. 🙂

  1. hep birlikte borçsuz günlere inşAllah 🙏

 6. Tam 12 den vurdunuz anlatımınızla inşallah daha iyi günlerde buluşmak dileğiyle hayırlı bayramlar

  1. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz 🙏 hayırlı bayramlar

  2. teşekkür ederiz, hayırlı bayramlar, selamlar 🙂 🙏

 7. İnşallah daha çok kişiye ilham olursunuz… Tebrikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın