GİTMESİ İÇİN, ÖNCE GELMESİ GEREKİYORDU!

HEY GİDİ YILLAR!

Yıllar ilerledikçe o plastik topu olan zengin çocukla aramızdaki fark açılmaya devam etti.

O anaokuluna gitti, özel hocaları oldu, özel lisede onun için yazılan bir kariyere hazırlandı!

Biz anaokulunu hiç duymadık, yabancı dil diye bir kavram olduğunu ortaokul bitince öğrendik, liseye gelince de derdimiz bir kariyere hazırlanmak değil, staj yapacak bir iş bulup harçlığımızı çıkarmaktı.

Hayat ne enteresan değil mi?

Aynı toprakta filizlenen iki çiçek düşünün; Birine bahçıvan her türlü gübreyi, suyu, güneşi, ilacı verirken diğeri kayaları delip hayatta kalmaya çalışıyor.

O liseden sonra Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora için Yurtdışına giderken, biz lise ile beraber iş hayatı ve ekmek derdine düştük.

Türkiye'de gerçek kutuplaşma zengin-fakir ayrımında |

Sonrasını biliyorsunuz zaten; O her türlü imkâna sahip olarak babasının şirketinde veya önemli bir şirkette güzel bir kariyer, ev, araba, yazlık, özel sigorta vb. her türlü imkâna sahip oldu. Rabbim ona sağlık ve sıhhat versin, her daim mutlu eylesin inşaAllah.

Bize gelince; İş aslanın ağzında, saat gözetmeden asgari ücretle çalışmaya başladık.

Konuyu bir tık geriden başlayarak anlattım, çünkü finansal durumumuzun nedenini net olarak ortaya koyan yer, tam olarak burası!

Bu dakikadan sonra sadece kazanç olarak değil; çevre, muhabbet, fikir, düşünce, mantık, girişim, cesaret vs. aklınıza gelebilecek her alanda birbirinden ayrı hayatlarımız olmaya başladı. Biz siyaset, futbol, başörtüsü, ekmek derdindeyken; O şirketini ve kariyerini büyütmek için küresel piyasalar, istatistik, finans ve bilim derdindeydi…

O şaşalı bir düğünle evlenip Maldivlere giderken; Biz borç harç ile evlenip, taksitlerini 24 ay daha ödeyeceğimiz balayına gittik, hatta çoğumuzda gidemedik…

Bu yazıyı yazmaktaki muradım “Zengin – Fakir” ayrımı yapmak değil. Muradım, bugün geldiğimiz noktaya sebep olan etkenleri ortaya koymak ve sizler içinde bir analiz yapma ortamı oluşturmaktır. Eğer aramızdaki bu ayrıma sebep olan etkenleri bilirsek, yarın çocuklarımızın bunları yaşamasını engelleyip, aradaki farkı kapatabiliriz. Onları, bireye hiçbir faydası olmayan; Futbol, Siyaset vb. tartışmalardan kurtarıp okumaya, ilime, bilime yönlendirmeyi başarabilirsek inanın çok büyük bir farkı kapatacaklardır.

GELİR-GİDER TABLOSUNUN SIRRI

Şimdi gelelim asıl konumuza; Fakirin torununu, zenginin çocuğu ile aynı şartlarda hayata başlatabilmesinin tek yolu olan “Birikim” ve onu gerçekleştirmesini sağlayacak tek araç olan “Gelir-Gider Tablosu” na…

GELİR-GİDER TABLOSU_İTFO

Gelir-Gider Tablosu; Gelir ile Gider arasında, Gelir kazanana kadar devam etmesi gereken bir savaştır. Bu savaş, bizi kölelik olarak tabir ettiğimiz hayattan kurtarıp, kendi kendimize yetecek bir hale gelmemiz ve “BİRİKİM” yapabilmemiz için şarttır.

Bu yolculuk; Zordur, çilelidir, sıkıntılıdır, meşakkatlidir. Cesareti olmayan bir korkaksanız, size önerim bir sonraki yazımı okumamanız olacaktır.

Gelirlerinizi ve giderlerinizi not alın. Haftaya verileri girmeye, tablomuzu yapmaya başlayacağız.

Görüşmek üzere!

Yazar : Turgut (@itfo_)

14 Comments

 1. Emeğinize sağlık Turgut bey.

  1. çok teşekkürler 🙂
   hayırlı kazançlarınız olsun

 2. Emeğinize sağlık inş kırmızı çizgimizi bozmadan tasarruf a devam selam ve dua ile

 3. Zevkle okudum,ellerinize sağlık

  1. Çok sevindim. Bende yeni alışıyorum buralara zamanlar sizlerin de eleştiri ve önerileri ile çok daha iyi olacağız inşaAllah.

 4. Hocam Tebrikler… Güzel bir makale olmuş, elinize kaleminize sağlık…

  1. Çok teşekkür ederim.

 5. Emeğine sağlık

 6. Borçlarımızı bitiremedik ama satmadan devam etmeye çalısıyoruz. Allah yardımcımız olsun. 2.seneye başladık inşallah. Sağlıcakla 🙋🏻‍♂️

  1. Benim 7 yıl sürdü. Kolay olmayacağını söylemiştim. Ama bu başaramayacağımız anlamına gelmez. Göreceksiniz her geçen gün daha iyi olacak ve bir gün o hep anlattığım borçsuz sabahlara uyanacaksınız.

 7. Elbette, bizlerin ileri gitmesini sağlayacak tek yol bu. Belirli dönemlerde zorluk çekmezsek hayatımız boyunca yerimizde saymaya hatta geri gitmeye devam ederiz. Tasarruf, tasarruf, tasarruf…

 8. Yüreğinize sağlık.

  Gelir kazanana kadar mücadele etmeye devam. Elbet borçsuz bir güne başlamak dileğiyle..

  1. İnşaAllah Kardeşim.

 9. […] 3-GİTMESİ İÇİN, ÖNCE GELMESİ GEREKİYORDU! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın