Değerli Ailem !

Yazımızın bu bölümünde zengin çocuk ile bir süreliğine vedalaşıyoruz. Çünkü o, ailesinden öğrendiği gibi bir muhasebeci tuttu ve bu tür işlemlerini ona yaptırıyor.

Biz ise bu tür işlemlerin neler olduğunu, borca batana kadar ne yazık ki öğrenemiyoruz.

Bizim kafamızda hep tilkiler dolanır; Onu alır şuraya veririm, oradan alır buna veririm, onu şöyle öderim, bunu böyle öderim diye uzayan ve kuyrukları birbirine değmeyen tilkiler.  Sonrada ne ödemeler yaptım be, helal olsun bana diye kendimize gaz veririz, övünürüz dururuz. =)

Oysa gerçek böyle midir ?  Elbette Hayır !

Gerçekte, Maaşımız yetmemiştir. Harcarken keyifli olan kontrolsüz harcamalarımız, ay sonu ödeyememe sıkıntısına dönüşmüş, delik büyümüş, kapatacak yama ise küçücük kalmıştır.

Sonuç; Kadim dostunuz Kredi Kartı imdadınıza yetişmiş ve bizi kalpten desteklemiştir. Nasıl desteklemesin ki, siz onun için güzel bir gelir kapısısınız, her ay hiç sektirmeden ödemelerini yapan bir dosttan daha güzel ne olabilir ki !

Bu yazı, okuyan pek çok insanın hayatına dokunacaktır. Çünkü görüştüğümüz kardeşlerimizin kölelik hikayeleri hep böyle başlamış. Zor zamanlarında Kredi Kartı onları desteklemiş, daha zor günlerinde en sadık dostları ne yazık ki İhtiyaç Kredileri olmuş. Sonrasını zaten biliyorsunuz, desteklemeye gelmişler ve bir daha hiç gitmemişler !

Bugün kendimize yapacağımız en büyük iyilik, Gelir-Gider Tablomuzu oluşturmak ve bundan sonraki hayatımızı tasarruf ve birikim kültürüne bağlı olarak yaşamaktır.

En başa dönelim; Fakir çocuk, zengin bir hayata ulaşmak için; okuyacak, çalışacak, yada ikisini birden yapacaktır. Burada çocuğun istek ve arzusu, hayata bakışı, yaşadığı dünyadan kurtulma kavgası ve bunu yapabileceğine inanması çok önemlidir.

Lise yıllarının sonunda mezarlıkta su satan, ışıklarda mendil satan, okul önlerinde helva satan bir çocuk düşünün.  Okul ihtiyaçlarını karşılamak için bir şeyler yapmaya çalışan ve hayalleri olan bir çocuk. Hikayedeki bu çocuk, sizin babanızın/dedenizin çocukluğu olsun.  Eğitim hayatı bitmiş, işe girmiş ve ilk maaşını almış!

Aldığınız ilk maaşı düşünün; Pek çoğumuz ne kadarda da gereksiz ve hoyratça harcadık değil mi. Hemen sevdiklerimize hediyeler, arkadaşlarla gezmeler, kıyafet vs… Sonuç, 48 saat içinde maaş puhhhh. =)

Düşünsenize; Hepimizin yaptığı o hatayı, ya çocukluğumuzda yapmamış olsaydık!

İlk iş olarak Gelir-Gider Tablosunu doldurup, tasarruf ile birikim yapmaya başlasaydık;

KEŞKE GERİYE DÖNEBİLSEYDİK ! 

Gelirleri-Giderleri yazdıktan sonra; 2002 yılı ocak ayında maaşımızdan kalan 81,5 TL (tahmini takılmayın) ile hisse alsaydık.  Evli değiliz, çocuklar yok, baba evindeyiz, kira da yok, fatura da… Biz biriktirmeyeceğiz de, kim biriktirecek değil mi. =)

Düşün, Düşün 2002 li yılların başı; Sen 20 yaşında bir delikanlısın, #eregl 0,30 TL ve aylık 271 lot alabiliyorsun. Benim gibi sizlerin de ahh ahh dediğinizi duyar gibiyim. Hem de sadece asgari ücret hesabı ile !

O tarihten bugüne “Gelir-Gider Tablosu” nu tutmaya ve tasarruf ile birikime devam etseydik bugün; Yıllık 261.500 TL Temettü alıyor olacaktık. Yani Aylık 21.800 TL YirmiBirBinSekizYüz …  Bu arada senin Maaş ne kadardı ?  Nasip…

DÜNÜ UNUTUN O GEÇTİ, BUGÜNÜ UNUTUN O BİTTİ, YARINLARA ODAKLANIN…

Dün geçti, Bugün Tasarruf ve birikim yapacağız,

Peki Yarın ? Yarın için Emir’i hazırlayacağız.

Peki Emir kim ! Emir bizim başlatacağımız portföye devam edecek olan kız/erkek çocuğumuz. Onu bu bilinç ile yetiştirip, tasarruf ve birikim ile ilerlemesini sağlayarak “Zenginliğin Temelleri” ni atacağız.

Emirin yapacağı tek şey, normal hayatını yaşamak, temettü ile yaşantısını daha kaliteli hale getirmek ve babasından aldığı portföyü arttırarak çocuklarına devretmek olacak. Çocukları çocuklarına, onlarda çocuklarına… Sonrası zaten kontrol edilemeyecek büyüklükte bir portföy ve belki de ileride bir Aile Fonu…

Bize, bu dengeyi değiştirmek için, fitili ateşleyecek bir cesur yürek lazım ! Eğer cesaretin varsa, o sen olacaksın !

Burayı tıklayarak Gelir Gider Tablosunu indirebilir, örnek videoyu izleyerek tabloyu doldurup durumunu görebilirsin.

Peki Gelir Gider Tablosu tek başına bu dengeyi değiştirebilir mi ? Elbette hayır !

Ancak, ilk çarkı çevirmiş ve bahane üretmekten başka hiç bir çözümü olmayan, Milyonlarca insanın önüne geçmiş olacaksın. Şimdi tasarruf ve birikim ile Emir’e devredeceğimiz portföyü oluşturmaya başlayabiliriz.

Bir sonraki yazımızda, Tasarruf konusunu ve bunun portföyümüz üzerindeki etkisini konuşacağız.

Allah’a Emanet olun, görüşürüz.

Yazar : Turgut (@itfo_)

5 Comments

 1. Kalemine sağlık Turgut kardeşim.. Sade, anlaşılır güzel bir anlatım her zaman ki gibi.. Ama Emir’ in aklı bir karış havada.. O şimdi çok farklı türküler söylüyor..Gençlerimizi bilinçlendirecek onlara inebilecek yollar bulduğumuzda inşallah …✌🏻

  1. Elimizden geleni yapıyorum, gençlerin diline inmek için gençlere ulaşmamız lazım. Bir ulaşabilsek, içlerine bir girebilsek çok daha güzel şeyle yapabileceğiz inşaAllah. Nasip diyelim, ümit kesmek yok. Biz hele Portföyü kuralım, sonrası kolay…

 2. 2021 Mayıs ayın da Alaaddin sihirli lambasından çıkan gelir gider tablosu 🙂 sayesin de yolumu aydınlattınız. Kaleme almış oldugunuz bu yazıyı aynen yaşamış olup çok büyük dersler çıkarmış oldum.
  İlk çark çevrildi ✔️
  Tasarrufa devam ✔️
  Borçsuz günlere koşar adım devam ✔️
  2023 Ekim ayı o güzel haberi sizinle paylaşmak dileğiyle.

  1. Nasip olursa da bu sene Bolu’ya gelebilirsem bunun kutlamasını yaparız. Müthiş bir azim ve kararlılık ile ilerliyorsun ve belki de çok daha erken bunu başaracaksın. Çok güzel günler göreceksiniz inşaAllah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Göz Atın